Print Friendly, PDF & Email

Víceúčelové sportovní hřiště

Moderní sportoviště v Polici nad Metují nabízí vyžití pro sport, relaxaci i zábavu. Nachází se u fotbalového hřiště za Penny marketem v Malé Ledhuji asi 5 minut chůze od Penzionu Brillia.

Pro vybití energie, aktivní zábavu s přáteli i sportovní výkony slouží tři hrací plochy. Hřiště s pískem pro beach tenis, volejbal, nohejbal, fotbal, hřiště pro pétanque a v neposlední řadě multifunkční hřiště pro různé druhy sportů například volejbal, nohejbal, tenis, házenou, futsal, florbal.

Turisté mohou využít půjčovnu sportovního vybavení. Lze zapůjčit badmintonové a tenisové rakety (i dětské), míče na futsal, volejbal, nohejbal, házenou, beach fotbal, beach volejbal a nebo pálky na beach tenis.

Dětská hřiště v Polici nad Metují

Pellyho park

Dětské hřiště v Pellyho parku se nachází cca 2 min chůze od Penzionu Brillia v Radimovské ulici v Polici nad Metují. Park je pro návštěvníky otevřen každý den a je kompletně oplocen. Jsou zde houpačky a prolézačky, pískoviště. Park je vhodný zejména pro děti od 3 let. V parku je dlážděný okruh s lavičkami.

Dětské hřiště a sportovní areál na sídlišti

Dětské hřiště nacházející se v ulici Gagarinova leží zhruba 10 min chůze od Penzionu Brillia. Kromě dětského hřiště je zde hřiště na basketbal či jiné sporty, které je možné hrát na tvrdém povrchu (asfalt). Hřiště je vhodné zejména pro děti od 3 let. Jsou zde různé druhy houpaček, pružinová houpadla, prolézačky, pískoviště, hrad se skluzavkou.

Dětské hřiště u Vražedného pobřeží

Hřiště je součástí sportovního areálu, kde se nachází víceúčelové sportoviště s umělým povrchem a hřištěm na beach volejbal a tenis. V areálu se nachází občerstvení. Od Penzionu Brillia je tento areál vzdálen cca 5 min chůze. Hřiště je vhodné zejména pro děti od 3 let. Dětské hřiště je oploceno. Naleznete zde pružinová houpadla, hrad se skluzavkou, houpačky, dětský domeček , pískoviště.

Dětský koutek v Zahradnictví Zobal

Zookoutek, rybolov, hřiště, slackline a nejen to je možné vyzkoušet v dětském koutku, který je součástí Zahradnictví Zobal. Děti si zde mohou vyzkoušet rýžování zlata, nebo stavbu hrází na umělém potůčku. Zahradnictví se nachází cca 3 min chůze od Penzionu Brillia vedle kláštera naproti Penny marketu.

Hřiště v ulici Na Babí

Dětské hřiště Pampers se nachází nedaleko kláštera v Polici nad Metují, od Penzionu Brillia je to zhruba 5 min chůze. Hned vedle hřiště leží polický Geokoutek, prostřednictvím něhož získáte základní informace o vývoji hornin v Polické křídové pánvi.

Hřiště u Cikánky

Dětský koutek nad městem nabízí návštěvníkům krásný výhled na město a na nedalekou horu Ostaš. Dětský koutek U Cikánky se nachází zhruba 20 min chůze od Penzionu Brillia v Polici nad Metují.

Hřiště v ulici Nádražní

Dětské hřiště schované mezi panelovými domy v ulici Nádražní se nachází zhruba 3 min chůze od Penzionu Brillia v Polici nad Metují. Najdete zde pískoviště, kladinu, pružinová houpadla, dětský domek a prohazovadlo.

Hřiště ve Žděřině

Menší dětské hřiště se nachází v Chatové osadě Zděřina. Osada leží zhruba 30 min chůze od Penzionu Brillia v Polici nad Metují.

Hřiště na Ostaši

Hřiště nacházející se před vstupem do skal. Nedaleko hřiště je útulná hospůdka a bufet. Ostaš se nachází cca 60 min chůze, nebo 10 min autem od Penzionu Brillia. Kromě stravování a zábavy nabízí Ostaš krásnou procházku skalními městečky Kočičí skály či Horní labyrint. Samotná cesta z Police na Ostaš je sjízdná pro kočárky a vozíky, se kterými dojedete až k oplocenému hřišti.

Poznejte Policko netradičně - na koloběžce

Na koloběžce se jako dítě projel asi každý z nás. Co takhle vyzkoušet sportovní koloběžku a poznat Polici nad Metují a její okolí jinak než pěšky nebo na kole?

V polickém Informačním centru je možno si zapůjčit koloběžky pro děti i dospělé. Spolu s koloběžkami je možné si zapůjčit i ochranné helmy, zámky. Vybaví Vás i základními informacemi  o stylu jízdy, případně sadou nářadí.. V případě zájmu o zapůjčení více kusů koloběžek, lze po individuální domluvě zajistit.

Nordic walking v okolí Police nad Metují

Nordic Walking neboli severská chůze je kondiční pohybová aktivita, která má velmi pozitivní vliv na naše zdraví. Díky pohybu v přírodě je výborným prostředkem pro relaxaci.

Pro milovníky nordic walking je  vytipováno 12 tras do okolí Police nad Metují. Všechny trasy začínají u pramene Julinka na Masarykově náměstí v Polici nad Metují, kde je rovněž umístěna informační tabule s přehledem jednotlivých tras pro začátečníky a pro pokročilé s krátkým popisem techniky severské chůze a potřebného vybavení.

Pět tras pro začátečníky
Kratší lehké trasy pro začátečníky měří čtyři až dvanáct kilometrů. Trasy nejsou v terénu značeny zvláštním označením, částečně využívají značení turistických tras a cyklotras, předpokládají základní znalosti orientace v mapě s vyznačenými trasami. Na mapě jsou trasy vyznačeny barevně, symbol propojená kolečka. Na většině tras je možné počítat se zastávkami s možností občerstvení. Trasy využívají asfaltové, lesní a polní cesty, pěšiny. Terén je mírně zvlněný, náročnost lze posoudit dle výškového profilu jednotlivých tras.

Trasy pro začátečníky — Radešov, Zděřina, Maršovské údolí, Suchý Důl, Bezděkov.

Sedm tras pro pokročilé
Delší středně těžké trasy pro pokročilé měří třináct až dvacettři kilometrů. Trasy nejsou v terénu značeny zvláštním označením, částečně využívají značení turistických tras a cyklotras, předpokládají základní znalosti orientace v mapě s vyznačenými trasami. Na mapě jsou trasy vyznačeny barevně, symbol propojené křížky. Na většině tras je možné počítat se zastávkami s možností občerstvení. Trasy využívají asfaltové, lesní a polní cesty, pěšiny. Terén je mírně zvlněný, místy je nutné počítat s náročnějším výstupem a hůře schůdným terénem převážně ve skalních partiích, náročnost lze posoudit dle výškového profilu jednotlivých tras.

Trasy pro pokročilé — Bělý, Ostaš, Slavný, Supí hnízdo, Hvězda, Hony, Pstrążna.

1 Trasa Radešov (4,2 km, barva žlutá)

Nejkratší trasa nabízí nenáročnou vycházku jižním směrem od Police nad Metují. Výstup na Havlatku a procházka přes Zákopanici nám nabídne nezvyklé pohledy na město, Polickou kotlinu, Ostaš, Bor a Hejšovinu.

Trasa: Polické náměstí – autobusové nádraží – Husova ulice — stezkou na Havlatku – polní cestou přes Zákopanici — po asfaltové cestě směr Radešov — po červené TZ směr Police nad Metují — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: vyhlídka na město Police nad Metují, Polickou kotlinu, Ostaš, Bor a Hejšovinu, koně v ohradách, stavby v obci Radešov.

Obtížnost trasy: krátká, lehká trasa.

Charakter trasy: stezky, polní a asfaltové cesty.

Na začátku obce Radešov máme možnost zahlédnout v ohradách koně. Po červené turistické značce projdeme obcí Radešov a vrátíme se zpět do východiska tras na náměstí v Polici nad Metují. Nenáročná trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost první poloviny úseku trasy může být zhoršena při nepříznivém počasí.

2 Trasa Žděřina (7,2 km, barva růžová)

Milovníci procházek nádherným lesem si nenechají ujít nenáročnou vycházku jihozápadním směrem od Police nad Metují.

Trasa: Polické náměstí – po modré TZ park Strážnice – po asfaltové cestě kolem zahrádek — Zděřina (možnost občerstvení v letní sezóně) — dále po modré TZ u křížku odbočit vpravo — po lesní cestě držet se vlevo — U obrázku — po polní cestě směr Ždár nad Metují — křížení se státní silnicí pokračovat rovně — obcí Žďár nad Metují kolem koupaliště na Nebíčko — přes Nebíčko k zahrádkám — kolem pekárny — Záměstí — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: stavby na Záměstí, park Strážnice, výhled na Bor, Hejšovinu, chatový areál Zděřina, lesní porosty, chalupy a kříže v obci Žďár nad Metují, výhled na Ostaš, Bukovici, Klůček, Polici nad Metují.

Obtížnost trasy: krátká, lehká trasa.

Charakter trasy: stezky, polní a asfaltové cesty.

Vydáme se po modré turistické značce mírným výstupem přes park Strážnice, kolem zahrádek do chatového areálu Zděřina. Projdeme lesními cestami obklopenými různorodým lesním porostem Zděřiny, dále přes obec Žďár na Metují kde na nás čekají lidové stavby a kříže. Přes Nebíčko se kolem zahrádek a pekárny přes Záměstí vrátíme na Polické náměstí. Nenáročná trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost trasy v lesních úsecích a na polní cestě mezi Zděřinou a obcí Žďár na Metují může být zhoršena při nepříznivém počasí.

4 Trasa Suchý Důl (10,3 km, barva oranžová)

Pro milovníky vycházek rozmanitou krajinou s jedinečnými výhledy do blízkého okolí je připravena trasa severozápadním směrem od Police nad Metují.

Trasa: Polické náměstí — Tomkova ulice – Ledhujská ulice — Pohoř — Barešův kříž — Suchý Důl — Hlavňov (možnost občerstvení u Hlavňovského rybníka „Hospůdka na Hrázi“) — Klůček — po asfaltové cestě směr Bukovice – rovně po polní cestě kolem drůbežárny — Ostašská ulice — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: výhled na Polici nad Metují, Ostaš, Ochoz, Klůček, Suchý Důl, Broumovské stěny, Bor, Barešův kříž, Šolcovna v obci Suchý Důl, Hlavňovský rybník, výhledy na Hlavňov a Broumovské stěny, výhledy do Polické kotliny a okolí.

Obtížnost trasy: delší, lehká trasa.

Charakter trasy: polní a asfaltové cesty.

Z Polického náměstí se vydáme Tomkovu ulicí, dále Ledhujskou ulicí směrem na Suchý Důl, po pravé straně mineme Správu CHKO Broumovsko, odbočíme doprava a po asfaltové cestě stoupáme do kopce směrem na Pohoř. Otevírají se nám výhledy na Ostaš, Ochoz a Klůček, za prvním stavením na Pohoři odbočíme doprava, projdeme kolem kravína, cesta nás dovede nad údolím Červeňáku až k Barešově kříži s památnou lípou. Překvapí nás rozmanité výhledy na Bor, Broumovské stěny. Odbočíme doleva, asfaltová cesta nás dovede až do obce Suchý Důl, kde si můžeme prohlédnout Šolcovnu, rovně pokračujeme po asfaltové cestě směrem na Hlavňov kolem kravína. Pro občerstvení si zajdeme k Hlavňovskému rybníku, kde máme možnost navštívit hospůdku Na Hrázi. Odtud se vrátíme zpět ke kravínu a vystoupáme po asfaltové cestě na Klůček. Dokonalé výhledy na Polickou kotlinu a přilehlé okolí nás doprovázejí při cestě březovou alejí směrem do Bukovice. V pravotočivé zatáčce opustíme asfaltovou cestu a pokračujeme rovně do města po polní cestě kolem drůbežárny, dále po asfaltové cestě na Ostašskou ulici a Polické náměstí. Nenáročná delší trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Trasa je vedena po asfaltových cestách a je schůdná i při nepříznivém počasí.

5 Trasa Bezděkov (11,7 km, barva modrá)

Příjemnou procházku atraktivní krajinou s pestrými výhledy nabízí trasa jižním směrem od Police nad Metují.

Trasa: Polické náměstí — autobusové nádraží – Husova ulice — stezkou na Havlatku – polní cestou přes Zákopanici — po asfaltové cestě směr Radešov – u rybníčka vlevo červená TZ polní cestou kolem bývalé skládky na okraj obce Bezděkov nad Metují – možnost navštívit rekostruovanou kapličku v polích – stejnou cestou zpět – obecní study (Haltýře), vedle možnost občerstvení – státní silnice vlevo – první odbočka vpravo ke kostelu sv.Prokopa – polní cestou za obcí až na asfaltovou cestu — vpravo po žluté TZ směr silnice z Bělého do Police — odbočit vlevo— po asfaltové cestě do Police nad Metují — Bělská ulice — Tomkova ulice — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: vyhlídka na město Police nad Metují, Polickou kotlinu, Ostaš, Bor a Hejšovinu, obecní studny — Haltýře, barokní kostel sv.Prokopa, výhledy na Krkonoše, Broumovské stěny, Polickou kotlinu.

Obtížnost trasy: delší, lehká trasa.

Charakter trasy: stezky, polní a asfaltové cesty.

Začátek trasy je totožný s trasou Radešov. Z Polického náměstí se vydáme přes autobusové nádraží do Husovy ulice, stezkou vystoupíme na Havlatku. Procházka přes Zákopanici nám nabídne nezvyklé pohledy na město, Polickou kotlinu, Ostaš, Bor a Hejšovinu. Po asfaltové cestě směřujeme k obci Radešov, u rybníčka s mohutnou vrbou odbočíme vlevo a po červené turistické značce nás polní cesta dovede kolem bývalé skládky až na okraj obce Bezděkov nad Metují, kde máme možnost v levotočivé zatáčce odbočit vpravo polní cestou k rekonstruované kapličce v polích. Stejnou cestou se od kapličky vrátíme zpět, pokračujeme dál do středu obce (po levé straně možnost občerstvení). Zajímavostí jsou obecní studny — Haltýře, které nalezneme pár kroků vlevo od hlavní cesty vedle občerstvení. Kolem Haltýřů se vrátíme zpět na asfaltovou cestu, mineme rybník, na státní silnici odbočíme vlevo a první odbočkou vpravo sejdeme ze státní silnice, cesta mezi zástavbou nás zavede k dominantě obce — baroknímu kostelu sv. Prokopa. Pokračujeme polní cestou podél kostela, držíme se vlevo, až dorazíme na asfaltovou cestu kde odbočíme vpravo na žlutou turistickou značku, nabízejí se nám úžasné výhledy na Krkonoše, Ostaš, Broumovské stěny, Hejšovinu a Bor. Cesta nás zavede až na asfaltovou silnici Bělý — Police nad Metují, kde odbočíme vlevo, březovým stromořadím klesáme směrem do Police nad Metují na Bělskou ulici, Tomkovou ulicí dorazíme do východiska tras na Polické náměstí. Nenáročná delší trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost první poloviny úseku trasy může být zhoršena při nepříznivém počasí.

6 Trasa Bělý (12,6 km, barva vínová)

Zajímavou vycházku různorodou krajinou s báječnými výhledy nabízí trasa Bělý vedoucí jihovýchodním směrem od Police nad Metují.

Trasa: Polické náměstí — Tomkova ulice – Ledhujská ulice — Pohoř – Barešův kříž — Bělý — po žluté TZ k rybníčku — doleva na modrou TZ – osada Šarkán – chata Donovan — Slavný (možnost občerstvení Penzion Majka, Hospoda Slavný) — po žluté TZ Trhovice — Suchý Důl — po zelené TZ Lurdská kaple — Ochoz — doprava kolem vodojemu – ulice K Vodojemu — Tomkova ulice — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: výhled na Polici nad Metují, Ostaš, Ochoz, Klůček, Suchý Důl, Broumovské stěny, Bor, Barešův kříž, Bělý, osada Šarkán, chata Donovan, lidové stavby v obci Slavný, Jansův kříž, Ringlův kříž, lidové stavby v obci Suchý Důl, Lurdská kaple.

Obtížnost trasy: delší, středně náročná trasa.

Charakter trasy: stezky, polní a asfaltové cesty.

Začátek trasy je shodný s trasou Suchý Důl. Z Polického náměstí se vydáme Tomkovu ulicí, dále Ledhujskou ulicí směrem na Suchý Důl, po pravé straně mineme Správu CHKO Broumovsko, odbočíme doprava a po asfaltové cestě stoupáme do kopce směrem na Pohoř. Otevírají se nám výhledy na Ostaš, Ochoz a Klůček, za prvním stavením na Pohoři odbočíme doprava, projdeme kolem kravína, cesta nás dovede nad údolím Červeňáku až k Barešově kříži s památnou lípou. Odbočíme doprava a po polní cestě klesáme do údolí na konec obce Bělý. Cestou se nám otevírají rozmanité výhledy na Bor a Broumovské stěny. Na konci obce projdeme stezkou mezi chalupami na cestu, odbočíme doleva po žluté turistické značce, kolem rybníčka směřujeme k lesu, kde se napojíme na modrou turistickou značku. Po levé straně mineme osadu Šarkán, kolem chaty Donovan stoupáme lesem do kopce až na rozcestí, kde pokračujeme po modré turistické značce polní cestou až na Slavný, kde máme možnost občerstvení (Penzion Majka nebo Hospoda Slavný). Napojíme se na žlutou turistickou značku a přes Trhovici kolem Jansova a Ringlova kříže sejdeme do obce Suchý Důl, cestou se nám nabízejí úžasné výhledy do blízkého okolí. Po zelené turistické značce projdeme kolem Lurdské kaple přes Ochoz, kde odbočíme vpravo do kopce k vodojemu, dále ulicí K Vodojemu kolem Krčmy a Tomkovou ulicí na Polické náměstí. Středně náročná delší trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost trasy v lesních úsecích a na polních cestách může být zhoršena při nepříznivém počasí.

7 Trasa Ostaš (12,7 km, barva okrová)

Pro milovníky skal, skalních útvarů a úžasných výhledů se nabízí středně náročná trasa severozápadním směrem od Police nad Metují.

Trasa: Polické náměstí — ulice U Opatrovny, vpravo Pod Jasany — kolem masny — hřiště — po zelené TZ přes Nebíčko — Bukovice — po asfaltové cestě kolem koupaliště do Žďára nad Metují — kolem kravína k lesu — po lesní cestě kolem Ostaše — chatová osada Ostaš (možnost občerstvení) — vyhlídkový okruh po modré TZ — Frýdlantská vyhlídka — Krtičkova vyhlídka — Bludiště — zpět chatová osada Ostaš — po zelené TZ až na panelku — po loukách kolem smrků — Bukovice — po zelené TZ přes Nebíčko — hřiště — Penny market — Komenského náměstí — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: výhled na Bukovici, Klůček, Ostaš, lidové stavby a křížky v obci Žďár nad Metují, chatová osada Ostaš, výhled na Krkonoše, Teplicko — adršpašské skály, Javoří hory, Broumovské stěny, skalní útvary Cikánka, Zrádce, Čertovo auto, Mohyla smrti, Zbrojnoš aj., skalní bludiště, výhledy na Polickou kotlinu, Bor, Hejšovinu a Orlické hory.

Obtížnost trasy: delší, středně náročná trasa.

Charakter trasy: polní a asfaltové cesty, stezky vyhlídkovým okruhem a skalním bludištěm na Ostaši.

Z Polického náměstí vyjdeme ulicí U Opatrovny, dále doprava ulicí Pod Jasany až k masně, podél masny k fotbalovému hřišti, kde se napojíme na zelenou turistickou značku, která nás vede přes Nebíčko až na asfaltovou cestu Bukovice – Žďár nad Metují, zde odbočíme doleva a kolem koupaliště dojdeme do obce Žďár nad Metují. V obci projdeme esíčkem a na rozcestí odbočíme doprava mírně do kopce, na rozcestí u křížku odbočíme vpravo a podél kravína směřujeme k poslednímu stavení v obci. Pokračujeme polní cestou rovně k lesu, pokračujeme podél lesa stále rovně, na druhém rozcestí mírně vpravo stoupáme po cyklotrase (Rallye Sudety) cestou kolem Ostaše. Po lesní cestě křížíme modrou turistickou značku, stále se držíme značení cyklotrasy. U krmelce opouštíme cyklotrasu a pokračujeme rovně lesní cestou, která nás dovede až na červenou turistickou značku. Ta nás zavede až k chatové osadě na Ostaši, kde máme možnost občerstvení (restaurace a kiosek s občerstvením). Po modré turistické značce vystoupáme na vyhlídkový okruh po stolové hoře Ostaš. U Výří brány odbočíme vlevo, cesta nás zavede až na Frýdlantskou vyhlídku, kde nás čekají atraktivní výhledny na masív Teplicko – adršpašských skal, Krkonoš, Javořích hor, Broumovských stěn. Pokračuje po vyhlídkovém okruhu přes Krtičkovu vyhlídku, kolem skalního útvaru Cikánka, Zrádce, Čertovo auto, Mohyla smrti, Zbrojnoš aj., dále projdeme Bludištěm a po modré turistické značce se vracíme zpět stejnou cestou až k chatové osadě Ostaš. Vydáme se po zelené turistické značce směrem k Polici nad Metují, mineme parkoviště, asfaltovou cestou klesáme a stezkou odbočujeme vpravo, kde jsou nádherné výhledy na Polickou kotlinu, Bor a Hejšovinu, Orlické hory. Dojdeme až na panelovou cestu, odbočíme doleva, v zatáčce následně doprava po polní cestě kolem smrků dorazíme na okraj obce Bukovice. Projdeme zástavbou, za mostkem na křižovatce odbočíme vpravo a po asfaltové cestě směrem na Žďár nad Metují se napojíme na zelenou turistickou značku, projdeme přes Nebíčko, kolem hřiště a Penny marketu na Komenského náměstí, dále Kostelní ulicí na Polické náměstí. Středně náročná delší trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost trasy v lesních úsecích a na polních cestách může být zhoršena při nepříznivém počasí.

8 Trasa Slavný (12,7 km, barva modrá)

Příjemnou vycházku pestrou krajinou s lidovými stavbami, křížky a rozmanitými výhledy nabízí trasa východním směrem od Police nad Metují.

Trasa: Polické náměstí — Tomkova ulice — hasičská zbrojnice — Cihelna – za trafostanicí vlevo polní cestou (cyklotrasa 4151) — kolem Chrastu k Barešově kříži – rovně polní cestou kolem Cihlářova kříže – dále po modré TZ na Slavný — možnost občerstvení (Penzion Majka nebo Hospoda Slavný) – po žluté TZ rozcestí Nad Slavným – vlevo po zelené TZ přes Podskalí – Suchodolský lom – dále po zelené TZ obcí Suchý Důl — lidové stavby, Šolcovna — po zelené TZ kolem Lurdské kapličky přes Ochoz kolem koupaliště — Tomkova ulice – Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: rybníčky Cihelna, výhledy na Polickou kotlinu, Ostaš, Barešův kříž, Cihlářův kříž, obec Slavný, lidové stavby v obci Suchý Důl (např. Šolcova), Lurdská kaple, Ochoz.

Obtížnost trasy: delší, středně náročná trasa.

Charakter trasy: polní a asfaltové cesty.

Z Polického náměstí vyjdeme Tomkovou ulicí, na konci ulice na křižovatce odbočíme vpravo a stezkou mezi zástavbou přijdeme k turistické ubytovně, odbočíme vpravo, u hasičské zbrojnice odbočíme vlevo polní cestou směřujeme alejí kolem Veby k Cihelně, u rybníčku odbočíme vlevo a vystoupáme na Bělskou ulici, po které pokračujeme vpravo směr Bělý. Za trafostanicí odbočíme vlevo a polní cestou (cyklotrasa 4151) mírně stoupáme kolem Chrastu až k Barešově kříži. Cestou se nám otevírají nádherné výhledy na Polickou kotlinu, Ostaš a blízké okolí. Od Barešova kříže pokračujeme rovně polní cestou kolem Cihlářova kříže, napojíme se na modrou turistickou značku, která nás zavede na Slavný, kde máme možnost občerstvení (Penzion Majka nebo Hospoda Slavný). Po žluté turistické značce vystoupáme kolem parkoviště na rozcestí Nad Slavným, kde nás čekají výhledy na Krkonoše, Adršpašsko—teplické skály, Ostaš, hřeben Broumovských stěn a Bor. Odbočíme vlevo a po zelené turistické značce přes Podskalí kolem chat dojdeme do Suchodolského lomu, nadále pokračujeme po zelené turistické značce malebnou obcí Suchý Důl s udržovanými zděnými statky broumovského typu, roubenými chalupami a hospodářskými staveními (např. objekt Šolcova ve střední části obce). Po zelené turistické značce pokračujeme kolem Lurdské kaple přes Ochoz kolem polického koupaliště, dále kolem Krčmy a Tomkovou ulicí na Polické náměstí. Středně náročná trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost trasy v lesních úsecích a na polních cestách může být zhoršena při nepříznivém počasí.

9 Trasa Hvězda (14,4 km, barva modrá)

Náročnější vycházku doplněnou výstupem na nejnavštěvovanější výletní a poutní místo na hřebeni Broumovských stěn – Hvězdu, s barokní kaplí a turistickou chatou nabízí trasa severovýchodním směrem od Police nad Metují.

Trasa: Polické náměstí — Komenského náměstí — Penny market – ulice Na Sibiři — Bukovice — Hlavňov — vlevo po polní cestě údolím na konec obce Pěkov — po státní silnici k rybníku Hony — po žluté TZ směr Hvězda — rozcestí Pod Strážnou horou — po zelené TZ výstup na Hvězdu (možnost občerstvení) — po červené TZ směr Hlavňov — vedlejší cestou k penzionu Pod Jasanem (možnost občerstvení) — po červené TZ na Klůček — po asfaltové cestě směr Bukovice – rovně po polní cestě kolem drůbežárny — Ostašská ulice — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: výhled na Polickou kotlinu, Ostaš, Bor a Hejšovinu, výhled na Hlavňov, Broumovské stěny, barokní kaple Panny Marie Sněžné a turistická chata Hvězda, výhled na Broumovskou kotlinu, Javoří hory, lidové stavby v obci Hlavňov.

Obtížnost trasy: delší, náročná trasa / trasa dłuższa.

Charakter trasy: polní a asfaltové cesty, značené stezky skalním terénem.

Z Polického náměstí vyjdeme Kostelní ulicí na Komenského náměstí, dále kolem Penny marketu, odbočíme vpravo a ulicí Na Sibiři dojdeme až do Bukovice, kde odbočíme vpravo a cestou mezi zástavbou se napojíme na asfaltovou cestu Bukovice – Hlavňov po které pokračujeme až na začátek obce Hlavňov, kde před pravotočivou zatáčkou odbočíme polní cestou doleva směrem na Hony a údolíčkem stoupáme až do sedla, dále pokračujeme rovně, klesáme a cesta nás dovede až na konec obce Pěkov. Na státní silnici odbočíme vpravo a pokračujeme směrem na Broumov kolem restaurace u rybníka Hony (možnost občerstvení). Napojíme se na žlutou turistickou značku směrem na Hvězdu, ze státní silnice odbočíme vpravo, po lesní cestě projdeme kolem stavení až na rozcestí Pod Strážnou horou. Dále pokračujeme vpravo po zelené turistické značce (rovněž cyklotrasa 4000) asfaltovou silnicí až na rozcestí, kde zelená turistická značka odbočuje vlevo a lesní cestou stoupáme směrem na Hvězdu, poslední část výstupu skalním terénem je náročná. Cesta nás dovede až na Hvězdu, kde máme možnost shlédnout barokní kapli Panny Marie Sněžné, výhled na Broumovskou kotlinu a Javoří hory z vyhlídky za kaplí. Možnost občerstvení v turistické chatě Hvězda nebo ve stánku před chatou (v letním období). Pokračujeme po červené turistické značce směrem na Hlavňov. Místy je sestup prudký, projdeme kolem kravína, na státní silnici odbočíme vlevo směrem na Suchý Důl. V zatáčce před stoupáním odbočíme ze státní silnice vlevo na vedlejší cestu mezi zástavbou, která nás dovede až k penzionu Pod Jasanem (možnost občerstvení). Pokračujeme dále po cestě, přijdeme na státní silnici, odbočíme vlevo, u odbočky na Hvězdu se napojíme se na červenou turistickou značku směrem Police nad Metují, stoupáme polní cestou do sedla na Klůčku, kde nás čekají výhledy na blízké okolí. Po asfaltové cestě klesáme směrem do Bukovice. V pravotočivé zatáčce opustíme asfaltovou cestu a pokračujeme rovně do města po polní cestě kolem drůbežárny, dále po asfaltové cestě na Ostašskou ulici a Polické náměstí.

10 Trasa Supí hnízdo (13,2 km, barva šedozelená)

Pro milovníky skal, skalních roklí, senzačních výhledů je určena náročná trasa severovýchodním směrem od Police nad Metují, doplněná atraktivní vyhlídkou ze Supího hnízda na hřebeni Broumovských stěn.

Trasa: Polické náměstí — po červené TZ kolem staré dřevěné školy směr Hvězda — Klůček — po asfaltce (cyklotrasa 4003) ke kravínu, odbočit vpravo, za kravínem vlevo — dolní rozcestí Kovářova rokle — po červené TZ Kovářovou roklí na rozcestí vpravo po zelené TZ na hřeben Broumovských stěn – vpravo po červené TZ na Supí Hnízdo (vyhlídka) — dále po červené TZ směr Slavný k Pánově věži – vpravo po žluté TZ na rozcestí u sv. Václava, dále vpravo Pánovou cestou po žluté TZ k Hlavňovskému rybníku (možnost občerstvení — hospůdka Na Hrázi) — po žluté TZ Čertova skála — křížová cesta, kaplička – po polní cestě kolem vodojemu — ulicí K Vodojemu ke Krčmě — Tomkova ulice — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: výhled na Polickou kotlinu, Ostaš, Bor, Hejšovinu, výhled na Hlavňov a Broumovské stěny, Kovářova rokle, Kovárna, skalní útvary v Broumovských stěnách, vyhlídka Supí hnízdo, výhled na Krkonoše, Broumovskou kotlinu, Javoří hory, skalní útvar Čertova skála, křížová cesta, kaplička.

Obtížnost trasy: delší, náročná trasa / trasa dłuższa.

Charakter trasy: polní a asfaltové cesty, značené stezky skalním terénem / drogi polne i asfaltowe, oznaczone trasy po terenie skalnym na odcinku.

Z Polického náměstí se vydáme po červené turistické značce (cesta Aloise Jiráska), Hvězdeckou ulicí projdeme kolem staré dřevěné školy, alejí podél hřbitova, dále kolem sídliště stoupáme směrem na Hvězdu. Asfaltová cesta přechází na polní cestu, otevírají se nám překrásné výhledy na blízké okolí, cesta nás dovede až do sedla na Klůčku. Po asfaltové cestě (cyklotrasa 4003) klesáme dolů až ke kravínu, kde na hlavní silnici odbočíme vpravo směr Suchý Důl a za kravínem odbočíme vlevo, asfaltovou cestou dojdeme až na dolní rozcestí Kovářova rokle, kde se napojíme na červenou turistickou značku. Z asfaltové cesty odbočujeme vlevo a stezkou po červené turistické značce stoupáme skalním terénem Kovářovou roklí až do Kovárny. Pokračujeme roklí dále po červené až na rozcestí, kde odbočíme doprava a po zelené turistické značce vyjdeme boční roklí až na hřeben Broumovských stěn. Zde odbočíme vpravo a po červené turistické značce vystoupáme na vyhlídku Supí hnízdo, kde nás čekají úžasné výhledy na Krkonoše, Broumovskou kotlinu, Javoří a Soví hory, hřeben Broumovských stěn, Hejšovinu a Bor. Vrátíme se zpět na červenou turistickou značku a hřebenovou stezkou pokračujeme směrem na Slavný. U skalního útvaru Pánova věž se napojíme na žlutou turistickou značku směrem na Hlavňov, odbočíme vpravo a po staré kamenné cestě klesáme až na rozcestí u sv. Václava. Pokračujeme vpravo Pánovou cestou po žluté turistické značce, na dolním rozcestí Kovářova rokle odbočíme vpravo a stezkou po žluté turistické značce dorazíme přes chatovou osadu k Hlavňovskému rybníku, kde máme možnost občerstvení (hospůdka Na Hrázi). Pokračujeme po žluté turistické značce po hrázi rybníka až na asfaltovou cestu, odbočíme vlevo a dojdeme ke kravínu. Odbočíme vpravo po asfaltové cestě stoupáme ke Klůčku, u lesa odbočíme na stezku vlevo a pokračujeme po žluté turistické značce ke skalnímu útvaru Čertův kámen, dále křížovou cestou ke kapličce, kolem kapličky jdeme rovně polní cestou, kolem vodojemu se přibližujeme k městu. Klesáme ulicí K Vodojemu ke Krčmě a Tomkovou ulicí dorazíme na Polické náměstí. Náročná delší trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost trasy procházející skalními partiemi Broumovských stěn a na polních cestách může být zhoršena při nepříznivém počasí.

11 Trasa Hony (16,4 km, barva zelená)

Pro milovníky zajímavých výhledů z netradičních míst se nabízí středně náročná dlouhá trasa severním směrem od Police nad Metují.

Trasa: Polické náměstí — Komenského náměstí — Penny market — kolem hřiště po zelené TZ přes Nebíčko — Bukovice — na státní silnici vpravo — první odbočka vlevo, po loukách kolem smrků až na asfaltku směrem na Ostaš — chatová osada Ostaš (možnost občerstvení) — po červené TZ Klučanka — vpravo po lesní cestě až na asfaltku — po polní cestě Končiny — Na Kostele — po lesní cestě Hony — kolem rybníka — asfaltka směr Pěkov — vlevo po lesní cestě — v sedle vpravo k vrcholu Nad Březinou — po polní cestě směr Bukovice — kolem zástavby souběžně se státní silnící do Bukovice – před restaurací U Berků vlevo — na druhé křižovatce vpravo — ulicí Na Sibiři směr Police nad Metují — kolem Penny marketu — Komenského náměstí — Kostelní ulice — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: výhled na Bukovici, Polickou kotlinu, Hejšovinu, Bor, údolí Klučanka, výhledy na Ostaš, Hejdu, Krkonoše, Broumovské stěny, lidové stavby v obci Hony a Bukovice.

Obtížnost trasy: dlouhá, středně náročná trasa.

Charakter trasy: stezky, polní a asfaltové cesty.

Z Polického náměstí vyjdeme po zelené turistické značce směrem na Ostaš, projdeme Kostelní ulicí na Komenského náměstí, dále kolem Penny marketu, podél hřiště ulicí Malá Ledhuje přes Nebíčko až na silnici Bukovice – Žďár nad Metují. Odbočíme vpravo směrem do Bukovice, na první odbočce vlevo přes mostek, dále polní cestou kolem smrků stoupáme směrem na Ostaš. V zatáčce se napojíme na asfaltovou cestu, po které vystoupáme na parkoviště na Ostaši, pokračujeme k chatové osadě Ostaš (možnost občerstvení). Po červené turistické značce směrem Klučanka mírně stoupáme do sedla, dále klesáme stezkou do údolí Klučanky, kde na kraji louky odbočíme doprava a po lesní cestě dojdeme až na státní silnici Police nad Metují — Teplice nad Metují. Odbočíme vlevo, první odbočkou ze státní silnice odbočíme vpravo na polní cestu, po které mírně stoupáme přes Končiny k vrcholu Na Kostele. Cestou se nám otevírají nádherné výhledy na Hejšovinu, Bor, Ostaš, Hejdu a Krkonoše. U lesa pod vrcholem u chatek odbočíme vpravo a jdeme podél lesa, cesta se stáčí mírně vlevo do lesa, projdeme kolem krmelce a vyjdeme na louku, kde se nám nabízí jedinečné výhledy na Broumovské stěny, Hejšovinu a Bor. Na louce odbočíme vlevo, cesta pokračuje po kraji lesa, dále lesem klesáme prudce dolů až na louku, kterou přejdeme k lesíku, za lesíkem odbočíme vpravo a polní cesta nás zavede na konec obce Hony. Projdeme obcí Hony, držíme se vpravo, obejdeme rybník až k hospodě (možnost občerstvení), na státní silnice odbočíme vpravo směrem na Pěkov. Před pravotočivou zatáčkou odbočíme ze státní silnice vlevo a polní cestou stoupáme do sedla směrem na Hlavňov. V sedle odbočíme vpravo, polní cestou stoupáme lesem k vrcholu Na Březinou. Na louce pokračujeme rovně podél lesa, dále polní cestou pro pravé straně kolem lesíka klesáme směrem k Bukovici. Otevírají se nám nezvyklé pohledy na Bor, Polickou kotlinu, Ostaš. Sestoupíme téměř až ke státní silnici, na rozcestí křížíme červenou turistickou značku a pokračujeme rovně polní cestou souběžně se státní silnicí směrem do Bukovice, cesta nás kolem zástavby dovede až k restauraci U Berků v Bukovici, před restaurací odbočíme vlevo, projdeme zástavbou po vedlejší asfaltové cestě, na druhé křižovatce odbočíme vpravo a ulicí Na Sibiři pokračujeme směrem do Police nad Metují, dojdeme k Penny marketu, přes Komenského náměstí Kostelní ulicí na Polické náměstí. Středně náročná trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost trasy v lesních úsecích a na polních cestách může být zhoršena při nepříznivém počasí.

12 Trasa Pstrążna (23,1 km, barva zelená)

Pro milovníky dlouhých vycházek rozmanitou krajinou s pestrými výhledy je připravena celodenní nejdelší trasa jižním směrem od Police nad Metují, doplněná možností rybolovu a prohlídky skanzenu v obci Pstražná v Polsku. Trasa vede částečně po území Polské republiky, je nutné mít s sebou platný doklad totožnosti (občanský průkaz nebo pas).

Trasa: Polické náměstí — po červené TZ přes Radešov do Bezděkova nad Metují — po cyklotrase 4152 na křižovatku pod Vysokou Srbskou — Vysoká Srbská (možnost občerstvení) — po červené TZ osada Sedmákovice — Závrchy — po modré TZ přes státní hranici do Polska – občerstvení s rybolovem v Pstrążne (možnost občerstvení) — skanzen lidové architektury — po modré TZ Machovské Končiny, přes státní hranici zpět – vlevo polní cestou po červené TZ do Machova — vlevo po asfaltce směr Nízká Srbská — za mostem vpravo údolím kolem kravína na začátek obce Bělý — na konci obce Bělý vlevo cyklostezkou 4150 směr Suchý Důl k Barešově kříži — vlevo po asfaltce na Pohoř — Ledhujská ulice — Tomkova ulice — Polické náměstí.

Zajímavosti trasy: výhled na Ostaš, obecní studny (Haltýře), barokní kostel sv.Prokopa, lidové stavby v obci Bezděkov nad Metují, výhledy na Bor a Hejšovinu, lidové stavby a kaplička v obci Vysoká Srbská, osada Sedmákovice, Závrchy, skanzen lidové architektury v obci Pstražná, výhledy na Krkonoše, Machov, lidové stavby v obci Bělý, výhled na Broumovské stěny, Polickou kotlinu.

Obtížnost trasy: dlouhá, středně náročná trasa.

Charakter trasy: stezky, polní a asfaltové cesty.

Z Polického náměstí vyjdeme po červené turistické značce ulicí U opatrovny, vpravo Nádražní ulicí, vlevo Radešovskou ulicí stoupáme po asfaltové silnice do Radešova, projdeme obcí a pokračujeme dále po červené turistické značce (cesta Aloise Jiráska, též cyklotrasa 4152) po polní cestě kolem bývalé skládky až do Bezděkova nad Metují. Zajímavostí jsou obecní studny — Haltýře, které nalezneme pár kroků vlevo od hlavní cesty vedle občerstvení. Kolem Haltýřů se vrátíme zpět na asfaltovou cestu, mineme rybník, na státní silnici odbočíme vpravo a před pohostinstvím U Vojtěchů odbočíme vlevo, projdeme zástavbou. Máme možnost odbočit vlevo k baroknímu kostelu sv.Prokopa a zpět. Pokračujeme dále po cyklotrase 4152 rovně, překřížíme silnici Bezděkov — Machov, polní cestou pokračujeme kolem družstva směrem pod Vysokou Srbskou. Otevírají se nám nádherné výhledy na Bor a Hejšovinu. Mírně klesáme stezkou lesem podél potoka až na křižovatku cest, kde pokračujeme rovně a po asfaltové cestě, dále dlážděné prudce stoupáme do kopce obcí Vysoká Srbská. V polovině kopce odbočíme doleva na asfaltovou cestu a kolem kapličky dojdeme k hospodě Na kopci (možnost občerstvení). Po asfaltové cestě pokračujeme rovně, odbočíme doleva a klesáme k rybníku, napojíme se na červenou turistickou značku, po které se vydáme přes osadu Sedmákovice a vystoupáme na Závrchy. U lípy odbočíme vpravo a po modré turistické značce přejdeme přes státní hranici do obce Pstražná (Stroužné). Cesta nás zavede přímo k občerstvení s možností rybolovu. V obci Pstražná máme rovněž možnost prohlédnout nádherný skanzen lidové architektury. Od skanzenu jdeme po asfaltové silnici směrem na Bukovinu, z cesty odbočíme vlevo a polní cestou po modré turistické značce vystoupáme na Machovské končiny, kde přejdeme státní hranici. Na Končinách odbočíme vlevo a po loukách polní cestou klesáme směrem k Machovu, na rozcestí Pod Machovskými končinami se napojíme na červenou turistickou značku po které dojdeme až do Machova. Na státní silnici odbočíme vlevo směr Nízká Srbská. Za mostem přes potok Třeslice odbočíme doprava a pokračujeme cestou údolím proti proudu potoka kolem kravína až na začátek obec Bělý. Na silnici odbočíme vpravo, projdeme obcí Bělý, držíme se vlevo, na konci obce odbočíme vlevo a polní cestou po cyklostezce 4150 stoupáme údolíčkem směrem na Suchý Důl k Barešově kříži. Zde odbočíme vlevo a po asfaltové cestě dojdeme na Pohoř, pokračujeme kolem kravína, na rozcestí odbočíme vlevo a Ledhujskou ulicí sejdeme až do města Police na Metují, Tomkovou ulicí přijdeme na Polické náměstí. Nejdelší středně náročná trasa vhodná pro všechny věkové kategorie. Schůdnost trasy v lesních úsecích a na polních cestách může být zhoršena při nepříznivém počasí.

Od studánky ke studánce

Policko ukrývá skutečný poklad, jímž jsou zásoby mimořádně kvalitní pitné vody. Za množství i kvalitu podzemních vod vděčíme geologické stavbě oblasti. Podloží tvořené druhohorními pískovci, opukami a slínovci totiž velmi dobře zadržuje atmosférické srážky a následně je pomalu filtruje. K nejvyhledávanějším studánkám Policka patří prameník Julinka na polickém Masarykově náměstí a Suchodolská léčivá studánka.

Tip na výlet:

Pěší trasa: dlouhá 18km, cca 5,5 hod, 6 studánek.

Naše cesta začíná u pramene Julinka na Masarykově náměstí v Polici nad Metují. Artézský vrt z r. 1906 je hluboký 70m. Můžeme si zde nabrat velmi chutnou pitnou vodu a vydat se na cestu po zelené turistické značce. Kolem polického koupaliště dojdeme až na rozcestí u bývalého mlýna v Ochozi a odtud budeme pokračovt po žluté turistické značce k Suchodolské léčivé studánce. Od ní nás pak žlutá značka přivede ke kamenným schodům, po kterých vystoupáme k dřevěné kapličce Panny Marie Růžencové v Ticháčkově lese.

Od kapličky půjdeme dál východním směrem, kde se po 50m znovu napojíme na žlutě značenou trasu a ta nás přivede k Čertově skále. Odtud se nám nabídne pěkný výhled na Suchý Důl, Slavný a část Broumovských stěn. Od tzv. Čertovky nás žlutá značka dovedena rozcestí pod Klůčkem a z kopce dolů k Hlavňovskému rybníku, kde se můžeme občerstvit v hospůdce Na Hrázi a poté pokračovat po žluté až na rozcestí pod Kovářovou roklí. Tam najdeme Setonovu studánku pojmenovanou po americkém zálesákovi a spisovateli. Z rozcestí se vydáme po červené turistické značce, která nás provede Kovářovou roklí až na hřeben Broumovskýchz stěn, kde se nám z vyhlídky pojmenované Skalní divadlo naskytne úchvatný pohled na celou rokli pod námi a zároveň daleko do kraje. Od vyhlídky budeme pokračovat  SZ směrem na vrchol Hvězda (674 m n. m.) Cesta nás dovede k barokní kapli Pany Marie Sněžné, u které najdeme skalní terasu, ze které je výborný výhled na celou Broumovskou kotlinu a javoří hory. Na vrcholu stojí také turistická chata Hvězda, která funguje jako restaurace.

Z Hvězdy budeme pokračovat JZ směrem z kopce dolů po červené, až dojdeme k rozcestí poblíž hlavní silnice vedoucí Hlavňovem. Zde odbočíme vpravo mírně zpět proti proudu potoka po červeně značené cyklotrase (č.4000) mířící na SV. Asi po 500m dojdeme ke studánce v údolí pod Šterlenem. Od studánky se vrátíme zpátky na rozcestí a odtud budeme pokračovat znovu po červené turistické značce, která nás povede Hlavňovem a dále přes vrch Borek (508 m n. m.) až na křižovatku U Michálků na okraji Pěkova. Odtud začneme stoupat stále po červené na stolovou horu Ostaš. Ve vzdálenosti přibližně 1 km od křižovatky narazíme v lese na pramen U Borku. Od něj už je to jen kousek do chatové osady Ostaš, kde se můžeme opět občerstvit, tentokrát v hospůdce u Malíků.

Z chatové osady budeme sledovat modrou turistickou značku. Cesta vede zpočátku jižním směrem, hned u parkoviště se však stáčí na západ a po vrstevnici nás dovede ke studánce Samaritánka na úbočí Ostaše. U studánky upoutá naši pozornost kamenný reliéf znázorňující Krista a ženu u studny, doplněný dnes již jen stěží čitelnými slovy:“Kdybys znala dar Boží a kdo jest ten, kterýž praví tobě: dej mi píti, ty bys snad prosila jej a dal by tobě vody živé“. Od studánky se vrátíme stejnou cestou až k parkovišti a odtud budeme pokračovat po zelené zpátky do Police nad Metují. Přibližně po 600 m kříží turistickou stezku polní cesta, po které mohou znavení poutníci odbočit vlevo a sejít do Pěkova k autobusové zastávce na křižovatce u Michálků. Pokud budeme pokračovat dále po zelené, dojdeme k sousoší Anděl na okraji úzkého pásu lesa, skrz který nás turistická stezka provede dolů k potoku Dunajka a dál přes louky na Nebíčku zpět do města.

Rozhledna Čáp

Je to nejvyšší vyhlídka v Teplicích nad Metují 786 m n. m., která nabízí výhled na přilehlé skalní město i na vzdálenější vrcholky hor. Na vrchol se dostanete hned několika cestami. Ta nejjednodušší vede z osady Skály od zámečku Bischofstein, kam je možné dostat se autem.

Rozhledna Žernov

Rozhledna na Žernově (375 m n. m.) Čtyřiadvacetimetrová rozhledna Žernov, která vznikla v areálu sokolovny u fotbalového hřiště. Při dobré viditelnosti se Vám naskytnou výhledy na Krkonoše, Jestřebí hory, Orlické hory a Polabí. Až k rozhledně se dá dojet autem. Od rozhledny se můžete vydat k nedalekému Rýzmburskému altánu. Ke Starému bělidlu vede od rozhleny příjemná cesta, která lemuje jižní část pohádkového Babiččina údolí a dovede Vás až k ratibořickému zámku.

Rozhledna Na Signálu

Dřevěná devětadvacetimetrová rozhledna se nachází v místní části Slavíkov nedaleko obce Horní Radechová. K rozhledně se dá pohodlně dojet autem. Pro turisty a cyklisty tu z Hronova do Náchoda prochází červená turistická značka. Tato trasa se bude jistě líbit především milovníkům vojenských památek, cestou si jich mohou prohlédnout hned několik.

Ruprechtický Špičák

Kovová konstrukce, která je zároveň dominantou celého Broumovského výběžku, je umístěna v lesích. Z jedné strany můžeme vidět na Krkonoše, ve středu pak na Javoří hory s polskými Sovími horami a z levé strany je možno dohlednout až na Orlické hory.